Архиве
Посете сајту

Flag Counter

У некадашњој Улици принца Евгенија саграђена је школа “Браћа Барух” коју је 8. марта 1964. године свечано отворио потпредседник СФРЈ Александар – Лека Ранковић.

Бронзане бисте браће Барух, визуелни печат школе, урадио је академски вајар Градимир Алексић, некадашњи наставник ликовног васпитања.

У срцу Дорћола (јеврејске Јалије), у делу између Душанове (некадашњег Видинског сокака), Дубровачке и Малог Калемегдана, где је био чувени Битпазар, надомак Дунава и Саве, смештена у близини Доситејевог лицеја (садашњег Вуковог и Доситејевог музеја), Бајракли џамије Сулејмана ИИ из седамнаестог века, недалеко од Скадарлије, Главне чаршије или Зерека (данас Улице Краља Петра), тик уз деци најдраже место – зоо-врт – налази се наша школа, подигнута у соцреалистичком маниру, попут бројних стамбених и осталих здања која су после Другог светског рата додатно изменила некадашњи изглед најстаријег дела града чији су га житељи – Срби, Јевреји, Грци, Цинцари и други – занатлије, трговци, учитељи, аласи, писци, уметници, боеми, у песми називали малим Цариградом.

Више пута рушен, паљен, бобмардован, Дорћол је ипак задржао особен, неуништив дух, а свако ко бар једне ципеле подере корачајући његовим ”сокацима” трајно га носи у срцу – и на Менхетну, и у Мелбурну и у Кејптауну, дух људи који каткад ћуте, често вичу, али никад не шапућу. У њему се рађају бистра, радознала, надарена, великодушна деца, не баш увек окружена материјалним изобиљем, задојена предањима о калемегданским лагумима, римским бунарима, тврђавама, славолуцима, кулама, тамницама, касарнама, конацима дахија, кабадахија, устаника, принчева, вождова, освајача и ослободитеља, спомен чесмама, светим изворима, црквеним звонима … и, наоружана традицијом, препознатљивим, чврстим, карактером, мангупско/шмекерским шармом и ненаметљивим родољубљем, баш ту израстају у грађане света српске, јеврејске, ромске, муслиманске, горанске, хрватске, словеначке, немачке … националности. Са места с којег су хоризонт осматрали Хаим Давичо, Димитрије Кумануди, Јован Кујунџић, Пеливан, Михаило Петровић Алас, отац, мајка, сестре и браћа Брух, данас у будућност гледају и наши ђаци и наставници – док са Љубомиром Симовићем и и другим великанима чекају у реду за бурек и новине.

Календар објава
мај 2018.